Przejdź do treści

Mity na temat wzroku

  • admin 

Wzrok dziecka należy po raz pierwszy skontrolować, gdy idzie ono do szkoły

Zdecydowanie nie! Wzrok dziecka należy zbadać już 2. bądź 3. roku życia. Co więcej, wzrok należy skontrolować nawet wtedy, gdy nie ma żadnych „widocznych” niepokojących objawów świadczących o wadach czy zaburzeniach wzroku Twojego dziecka. 

Aby badanie wzroku było miarodajne należy je wykonać po kroplach w gabinecie okulisty. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że dziecko nie ma lub posiada wadę wzroku. Silna zdolność akomodacyjna u dzieci powoduje, że dziecko z wadą nadwzroczną nawet do +5 Dioptrii może prawidłowo odczytać wszystkie optotypy na tablicy do badania ostrości wzroku. Na pewno takie badanie okulistyczne po kroplach należy bezwzględnie przeprowadzić w wieku 6 lat, kiedy przystępuje ono do nauki czytania i pisania.

Rodzice zazwyczaj bazują na najprostszym spektrum badań kontrolnych wykonywanych przez pediatrę. Panuje również przekonanie, że nie ma co męczyć dziecka wpuszczaniem kropli. Niewykrycie i nieskorygowanie  nadwzroczności czy astygmatyzmu powoduje stałe napięcie akomodacji u dziecka, szybsze męczenie, trudności z koncentracją uwagi, niechęć do dłuższej pracy wzrokowej w bliskich odległościach. Najczęściej te objawy rodzice przypisują cechom typowym dla dziecka uważając, że z tego wyrośnie.

 Warto pamiętać, że nie wszyscy pediatrzy są odpowiednio przygotowani do badania wzroku. Prawdopodobieństwo nieprofesjonalnie przeprowadzonego badania ostrości wzroku zatem rośnie! Badanie w kierunku wykrycia wady wzroku z zakropleniem oczu może wykonać jedynie okulista. Nie lekceważ tego! W trosce o zdrowie swojego dziecka lepiej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. Tylko wtedy można być w 100% pewnym, że wzrok Twojego dziecka został skontrolowany w sposób prawidłowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Terapia Neuroflow

Skuteczny sposób na problemy dziecka w nauce.