Podjęcie decyzji o soczewkach kontaktowych dla dzieci. Na co zwrócić uwagę?
Najważniejsze pytanie brzmi następująco: czy to bezpieczne? Jakie soczewki wybrać, żeby Twoje dziecko znów cieszyło się z pełnią widzenia? Czy moje dziecko poradzi sobie z noszeniem i codzienną pielęgnacją szkieł kontaktowych? Wprawdzie temat noszenia soczewek przez dzieci wzbudza dość duże kontrowersje wśród rodziców, dlatego właśnie decydują się na pozostaniu przy noszeniu zwykłych okularów. Natomiast praktyka wśród okulistów i kontaktologów wykazała, że młody wiek nie jest przeciwwskazaniem – oczy dziecka bardzo dobrze tolerują soczewki kontaktowe, już nawet niemowlęta są w nie zaopatrywane z powodu wrodzonych chorób oczu. Jedno jest pewne – decyzja o zastąpieniu okularów przez soczewki musi być wyważona i podjęta w oparciu o kilka uwag.
Soczewki kontaktowe. Nie wiek, a odpowiedzialność
Nie ma żadnej ustalonej granicy wiekowej do noszenia szkieł kontaktowych przez dzieci. O tym decydują indywidualne cechy charakteru dziecka oraz jego poziom odpowiedzialności. Noszenie szkieł bowiem wiąże się z koniecznością codziennej pielęgnacji soczewek (stosowanie płynu pielęgnacyjnego, umieszczanie soczewek w specjalnym pojemniku etc). Aby ocenić, czy soczewki są odpowiednie dla danego dziecka, należy przyjrzeć się, jak radzi sobie z obowiązkami: czy ma nawyki pielęgnacyjne, jak dba o czystość i czy wywiązuje się ze szkolnych i domowych zadań. Jeśli potrzebuje częstych przypomnień w codziennych obowiązkach, może nie być gotowe do podjęcia tej odpowiedzialności i troski o soczewki.
Nie tylko odpowiedzialność, ale także okoliczności
Szkła kontaktowe są wykonywane z różnych materiałów, obowiązuje także swoisty podział soczewek na „generacje”. Soczewki ostatniej, III generacji są najbardziej elastyczne (zatem najlepiej dopasowują się do oka) i cechują się największą przepustowością tlenu oraz współczynnikiem nawodnienia. Warto również zwrócić uwagę na typ szkieł kontaktowych. Jeżeli dziecko uprawia sport (zwłaszcza pływanie), najlepiej wybrać soczewki jednodniowe. Ich noszenie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi czynnościami higienicznymi: szkła się po prostu wyrzuca po użyciu. W przypadku pływania po przedostaniu się wody chlorowanej do soczewki ją też niezwłocznie należy usunąć. Soczewki z filtrem promieni ultrafioletowych zaś będą odpowiednią opcją, jeżeli Twoje dziecko uprawia sporty poza pomieszczeniem. Właściwy wybór rodzaju soczewek kontaktowych u dzieci jest niezmiernie istotny i większość kontaktologów skłania się ku jednodniowym soczewkom silikonowo-hydrożelowym. Model częstej czyli codziennej wymiany soczewek skutkuje znacznie mniejszym ryzykiem powikłań, umożliwiając ich bezpieczne aplikowanie także u najmłodszych.
Noszenie soczewek przez dzieci – przy zachowaniu ścisłego rygoru pielęgnacyjnego i regularnych wizytach okulistycznych co najmniej raz na trzy miesiące – jest dobrym i w pełni bezpiecznym rozwiązaniem. Ponadto w bardzo wielu przypadkach można w ten sposób zahamować postęp krótkowzroczności. Jeszcze większą rolę odgrywają soczewki kontaktowe u dzieci z dużą różnicą wady wzroku pomiędzy oczami, u których prawidłowo dopasowana soczewka w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami oczu powoduje, że mózg uzyskuje dwa ostre obrazy, potrzebne do rozwoju widzenia stereoskopowego, czyli prawidłowej oceny przestrzeni. To nie koniec – u malutkich dzieci po usunięciu zaćmy wrodzonej soczewka kontaktowa umożliwia prawidłowe skupianie światła i pomaga w odpowiednim rozwoju prawidłowego widzenia. Ponadto soczewki kontaktowe zwiększają pole widzenia, umożliwiają uprawianie sportów, dzieci czują się bardziej pewne siebie i atrakcyjne w gronie swoich rówieśników.
Warto też pamiętać, że zamiana okularów na soczewki kontaktowe u dzieci nie musi być jednorazową decyzją. Zawsze można powrócić do noszenia szkieł okularowych albo używać tych dwóch metod korekcji naprzemiennie, w zależności od potrzeb.
Szkła kontaktowe dla dzieci. Najpierw należy udać się do specjalisty
Pamiętaj! O konieczności noszenia okularów i/lub szkieł kontaktowych przez Twoje dziecko decyduje wyłącznie specjalista! Okulista, optometrysta bądź kontaktolog dobierze odpowiedni rodzaj i typ soczewek kontaktowych. Nieskorzystanie z pomocy specjalisty może mieć szkodliwy wpływ na wzrok Twojego dziecka.