Przejdź do treści

Jakie funkcje w naszym życiu pełni narząd wzroku?

  • admin 

Narząd wzroku jest niewątpliwie jednym z ważniejszych narządów w ciele człowieka. Dzięki niemu widzimy co dzieje się wokół nas, ale nie tylko. Jakie funkcje pełni on w naszej codzienności?

Narząd wzroku złożony jest m.in. z komórek receptorowych (czopków i pręcików), które odbierają światło widzialne. Pręciki i czopki odbierają docierający do nich bodziec, ale nie decydują ostatecznie o tym, jak będziemy widzieli daną rzecz. Tą funkcję posiada całkowicie inna od nich struktura, czyli tak zwana kora wzrokowa mózgowia.

Funkcjami narządu wzroku są:

  • rozróżnianie światła od ciemności – do realizacji tej funkcji wystarczy tak zwany pojedynczy fotoreceptor,
  • rozpoznawanie kształtów – możliwe za sprawą wcześniej wspomnianych pręcików,
  • rozróżnianie barw, które dzieje się za sprawą czopków. Liczba rozpoznawanych barw zależna jest od liczby rodzajów tych receptorów. U ludzi zwykle występują trzy receptory, lecz przez różne choroby może być ich mniej (ślepota barw) lub więcej (u kobiety opisano występowanie czterech rodzajów czopków),
  • ocena odległości położenia obiektów od oka, czyli inaczej widzenie stereoskopowe,

Wzrok przede wszystkim pełni niezastąpioną rolę w procesach poznawczych. Zbiera on wszelkie informacje o otoczeniu, którym się znajdujemy. Dzięki temu pomaga nam lepiej poznawać i doceniać świat. Narząd wzroku rejestruje każdego dnia miliony bodźców, a mózg wybiera spośród nich te warte zainteresowania. Oczy potrafią rejestrować obraz z pewnych odległości oraz pobierać bodźce z kilku obiektów jednocześnie. Wzrok również sprzyja wielu przyjemnym doznaniom. Pozwala cieszyć się pięknymi obrazami, budynkami, filmami czy naturą. W dzisiejszym świecie, w którym narząd wzroku może być przemęczony ciągłym siedzeniem przed ekranem, zdrowe oczy ułatwiają orientowanie się w życiu kulturalnym i społecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Terapia Neuroflow

Skuteczny sposób na problemy dziecka w nauce.