Pielęgnowanie noworodka, szczególnie dla mam, które mają swoje pierwsze dziecko – może stanowić pewne wyzwanie. Malutki człowiek potrzebuje uwagi, ostrożności, ale nie tylko. Chodzi także o to, aby rodzice chcieli uczyć się tego, jak najlepiej o swoje dziecko dbać. Żeby maluch był zdrowy – rodzice muszą być przygotowani. Skóra niemowlęcia jest znacznie delikatniejsza od skóry osoby dorosłej. Z tego powodu nawet same kąpiele muszą być dostosowane do jego potrzeb. W trakcie codziennej kąpieli, jak wiemy, przemywamy również oczy dziecka.
Jak przemywać oczy dziecku?
Przemywanie oczu noworodka to nieodłączna część codziennej pielęgnacji. Przy tym warto pamiętać, co można stosować, a czego absolutnie nie wolno, aby nie wyrządzić mu krzywdy. Ta czynność – wbrew pozorom – nie jest skomplikowana. Musi być jednak wykonywana regularnie, ponieważ w kącikach oczu gromadzi się wydzielina. Jeżeli rodzice nie będą tego pilnować, może dojść do przykrego rozwoju bakterii, co poskutkuje infekcją. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza. Do mycia oczu maluchowi najlepiej jest używać wacików, nasączonych w przegotowanej wodzie bądź soli fizjologicznej. Jeśli delikatnie przetrzemy je od strony zewnętrznej do wewnątrz, unikniemy rozprowadzania brudu. Tym samym nie będziemy rozprowadzać bakterii na inne części twarzy. Czynność można powtarzać kilkakrotnie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płynu w formie kropli do oczu, opierających się na soli fizjologicznej. Dodatkowo zawierają one witaminę E, często tak zwany świetlik oraz jeżówkę. Składniki te są całkowicie bezpieczne dla dziecka.
Jak nie wolno przemywać oczu maluchowi?
Wbrew mitowi, który jeszcze kilka lat temu krążył w internecie, absolutnie nie można przemywać oczu dziecku za pomocą mocnego roztworu z rumianku. Ten często wywołuje reakcje alergiczne. Nieodpowiednie będą również wszelkie mydełka, mokre chusteczki, nawet chusteczki higieniczne. One przyczyniają się bowiem do podrażnienia śluzówki, a to przecież jest bardzo nieprzyjemne, szczególnie dla niemowlęcia.