Przejdź do treści

O konwergencji oczu

Zanim porozmawiamy o tym, jak trenować konwergencję oczu i jakie ćwiczenia są najlepsze…warto pomówić o tym, czym tak właściwie jest ta tajemniczo brzmiąca “rzecz”. Nazwa faktycznie może wprowadzić w zakłopotanie, praktycznie mało kto wie, co się za tym kryje. Konwergencja oczu to nic innego, jak symetryczne, zbieżne ruchy oczu do nosa. Potocznie zwie się to “robieniem zeza”. Wiedzieliście, że powstaje około 5-6 miesiąca życia? Wówczas oczy zaczynają ze sobą współpracować.

Składowe konwergencji oczu 

Konwergencja może, ale nie musi być zależna od naszych chęci. Używamy jej również odruchowo, przypadkowo, nawet sami nie mamy o tym pojęcia. Ten “ruch” powstaje dzięki skurczowi mięśni prostych przyśrodkowych oczu, które są unerwione przez trzeci nerw czaszkowy. Warunkuje dobre widzenie z bliskiej odległości. Całkowitą konwergencję oczu można podzielić na cztery składowe:

  • konwergencję fuzyjną, 
  • konwergencję psychologiczną, 
  • konwergencję akomodacyjną, 
  • konwergencję toniczną. 

Sama konwergencja bezpośrednio doprowadza do widzenia stereoskopowego. To widzenie, umożliwiające ocenę głębokości, odległości i innych cech obiektów, obserwowanych w danej chwili potocznie to widzenie 3D.

Zaburzenia konwergencji oczu 

W przypadku, kiedy konwergencja nie działa prawidłowo, to mówimy o niedomodze konwergencji. Przyczyn jest sporo, począwszy od wad wzroku, zaburzeń pracy mięśnia oka, niedowidzenia, aż do jawnego bądź ukrytego zeza czy osłabionego/wzmocnionego napięcia mięśnia oka i nieprawidłowej akomodacji. Tego typu problemy nierzadko ujawniają się na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Jeśli chodzi o dzieci, objawami zaburzeń bywają: dłuższy czas potrzebny do pisania i przepisywania, kłopoty z rozumieniem czytanego tekstu lub pocieranie oczu podczas czytania, zamazywanie się liter, okresowe dwojenie w bliskiej odległości, bóle głowy, krótka koncentracja na pracy wzrokowej, szybka męczliwość. 

Diagnostyka zaburzeń konwergencji oczu 

Zaburzenie konwergencji oczu powinno być wyłapane możliwie jak najszybciej. Diagnostyka obejmuje między innymi:

  • ocenę nieruchomości gałek ocznych,
  • test wykrywający występowanie zeza, 
  • badanie fiksacji i konwergencji,
  • pomiar akomodacji,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Terapia Neuroflow

Skuteczny sposób na problemy dziecka w nauce.