Przejdź do treści

Kim jest ortoptysta i dlaczego warto udać się do niego na wizytę?

  • admin 

Nazwa brzmi znajomo, ale jednak nie jesteś pewien w której dziedzinie funkcjonuje ten zawód? Warto to zmienić, gdyż ortoptysta może pomóc Ci w przywróceniu tego, co najważniejsze, czyli dobrego wzroku u Twojego dziecka! Najciekawsze, że zawód ortoptysty jest wykonywany w Polsce stosunkowo długo, bo aż od 30 lat! Warto wiedzieć, na czym polega praca ortoptysty, gdyż właśnie on może pomóc Tobie i Twojemu dziecku np. w pokonaniu trudności szkolnych wynikających z powodu zaburzenia funkcji wzrokowych! Zatem jak ortoptysta może pomóc w przywróceniu dobrego wzroku? Odpowiedzi na to i inne pytania znajdziesz dalej w artykule!

Dziecko ma problemy w nauce? Pomoże ortoptysta!

Ortoptysta zajmuje się badaniem i wykrywaniem zaburzeń widzenia obuocznego czyli współpracy obu oczu takich, jak: zezowanie (jawne i ukryte), niedowidzenie (leniwe oko), zaburzenia układu wergencyjno-akomodacyjnego (nieprawidłowe ruchy oczu i problemy z nastawnością oka). Praca ortoptysty to „prostowanie” widzenia (ortho – łac. prosty). Określa on rodzaj zezowania i stopień niedowidzenia. Planuje i prowadzi ćwiczenia wzrokowe zarówno w gabinecie, jak i prowadzi rodziców w terapii domowej.

Zawód ortoptysty. Jak wygląda rehabilitacja?

Rehabilitacja ortoptyczna polegająca na stosowaniu indywidualnego programu terapeutycznego ma na celu poprawę wybranych funkcji widzenia dotkniętych zaburzeniami. Jest to m.in. zmniejszenie kąta zeza i przywrócenie możliwości ustawiania obu oczu w prawidłowym kierunku, poprawa ostrości widzenia, trening pracy ruchów gałek ocznych, eliminacja zaburzeń związanych stricte z nastawnością oczu, poprawa zakresu fuzji (zdolności łączenia w jeden obrazów z prawego i lewego oka) oraz widzenia stereoskopowego (przestrzennego). Rehabilitacja ortoptyczna umożliwi także ogólną poprawę jakości i komfortu widzenia, jego wydajności i sprawności. Sprawne i niezakłócone widzenie jest bardzo ważne w przypadku dzieci, które mierzą się z intensywnym procesem uczenia się (np. poprzez czytanie i pisanie). Wyniki uczenia się są bardzo uzależnione od dobrej pracy oczu!

Kiedy warto się udać do ortoptysty?

Warto pamiętać, że do ortoptysty należy się zgłosić nie tylko wtedy, gdy już dostrzegamy problem z widzeniem. Badania ortoptyczne należy przeprowadzić najlepiej przed rozpoczęciem nauki, czyli w 5-6 r.ż.! Dokładna diagnoza ortoptyczna przed rozpoczęciem roku szkolnego umożliwi wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu widzenia obuocznego Twojego dziecka, a co za tym idzie – ułatwi mu postępy w nauce! Jeżeli już mamy zdiagnozowane problemy z widzeniem (np. zez czy inne nieprawidłowości w widzeniu obuocznym), również należy się zgłosić do ortoptysty! Po badaniach zostanie opracowany odpowiedni zestaw ćwiczeń (wykonywanych zarówno w domu, jak i podczas wizyty u ortoptysty), umożliwiający poprawę widzenia!

Pamiętaj, ortoptysta pracuje nie tylko z dziećmi! A więc również możesz umówić się na wizytę i dokładnie zbadać swój wzrok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Terapia Neuroflow

Skuteczny sposób na problemy dziecka w nauce.