Przejdź do treści

Dlaczego nie można bagatelizować wad wzroku?

  • user1 

Wady wzroku to problem dotyczący coraz większej liczby populacji. Współczesny styl życia, czyli siedzenie przez cały dzień przy smartfonie czy praca zdalna sprzyja pojawianiu się problemów ze wzrokiem. Dbanie o swój narząd wzroku jest niezwykle ważne i nie powinno się ignorować żadnych niepokojących sygnałów.

Wada wzroku to nieprawidłowość w układzie optycznym oka. Układ ten jest wtedy za słaby lub zbyt mocny w stosunku do długości gałki ocznej. 

Objawy, które sygnalizują wady wzroku to chociażby:

  • Zamazujący się obraz podczas codziennych czynności, takich jak czytanie książki lub oglądanie czegoś. Coraz mniej wyraźne widzenie obiektów, które są daleko (krótkowzroczność) lub tych, które są blisko (nadwzroczność). 
  • Częste bóle głowy. To może być objaw pogarszającego się wzroku, który bywa dość często bagatelizowany. Im słabszy mamy wzrok, tym bardziej nadwyrężamy oczy, a to powoduje ból nie tylko narządu wzroku.
  • Częste mrużenie oczu. Tego objawu można nie być do końca świadomym, często robimy to wbrew naszej woli. To odruch, który może pomóc w zniwelowaniu niewyraźnego obrazu oraz uzyskaniu efektu tak zwanego „zooma”, czyli lepszej ostrości widzenia. 
  • Zmęczenie oczu, łzawienie, ogólne zmęczenie. Pogorszenie wzroku łączy się z wytężoną pracą oczu (trudniej im utrzymać ostrość widzenia, potrzebują więcej wysiłku). To powoduje brak komfortu, zmęczenie oraz nawet suchość oka.

Nie powinno się ignorować żadnego z powyższych objawów i w miarę możliwości należy jak najszybciej udać się do okulisty na badanie wzroku. Z wadami tego narządu można poradzić sobie poprzez noszenie okularów, soczewek lub zrobienie laserowej korekty wzroku. 

Dlaczego wychwycenie i korygowanie wad wzroku jest aż tak istotne?

Wady wzroku mogą spowodować problemy rozwojowe, szczególnie u dzieci. Zdrowy narząd wzroku i prawidłowe widzenie mają wpływ na prawie wszystkie sfery w rozwoju życia naszego dziecka (na sferę poznawczą, socjalizację oraz na zdolności motoryczne). Wady wzroku, które są bagatelizowane mogą stale się pogarszać i prowadzić do jeszcze gorszych schorzeń.  Cykliczne badania pomogą je wykryć, zdiagnozować i skorygować.

Terapia Neuroflow

Skuteczny sposób na problemy dziecka w nauce.