Przejdź do treści

Cyfrowe zmęczenie oczu

  • admin 

Jeśli po długim czasie patrzenia w ekrany urządzeń cyfrowych lub po całym dniu spędzonym przy tych urządzeniach odczuwasz suchość i swędzenie oczu oraz bóle głowy i karku, to prawdopodobnie masz cyfrowe zmęczenie oczu. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do pogorszenia wzroku.

Nowoczesne technologie zdominowały nasze życie. Coraz więcej czasu spędzamy przy komputerach, laptopach, notebookach i tabletach, smartfony z ekranami wyparły z użycia tradycyjne komórki z klawiaturą, zegarki typu smartwatch to kolejny gadżet bez którego coraz więcej osób nie może się obejść. 

Jednak coś za coś. Wytężanie oczu przed monitorami, wbijanie wzroku w jeden punkt oraz światło emitowane przez ekrany komputerów, tabletów, smartfonów i telewizorów doprowadza do nadwyrężenia tzw. mięśni rzęskowych odpowiadających za kształt soczewki oka, co powoduje przemęczenie oczu. Pojawia się problem z akomodacją oka, czyli  przystosowaniem ostrości widzenia do widzenia obiektów na różnych odległościach. Po długim czasie pracy w bliskiej odległości widzenie do dali jest niewyraźne. Osoby borykające się z cyfrowym zmęczeniem oczu mogą narzekać na nadmierne łzawienie, zamazanie pola widzenia albo podwójny obraz.

Wiele szkód wyrządza wzrokowi korzystanie po ciemku ze smartfonów emitujących niebieskie światło. Jest ono absorbowane przez ważne cząsteczki w naszej siatkówce i wyzwala produkcję toksycznego związku chemicznego, który zabija komórki. Prowadzone są badania nad szkodliwością światła niebieskiego. Istnieją przypuszczenia, że uszkodzenia wywołane nadmierną absorbcją światła niebieskiego przez siatkówkę oka mogą prowadzić do pojawienia się dużych martwych punktów w naszym polu widzenia.

Aby zapewnić zdrowie swoim oczom, należy zmienić  nawyki. Warto pamiętać o tym, by częściej mrugać oczami, odrywać je od ekranu i skupiać wzrok na przedmiotach w dali, na pewno należy powiększyć czcionkę tekstu na urządzeniu cyfrowym.

Zalecane są proste ćwiczenia. Warto po 20 minutach pracy z bliska przez 20 sekund wpatrywać się w oddalony o ok. 5 m przedmiot, często mrugać i zamykać oczy itd.

Stanowisko pracy powinno być ergonomiczne i dobrze oświetlone. Górna krawędź monitora powinna znaleźć się na wysokości wzroku. Najlepiej gdy monitor ustawiony jest na blacie lub niewiele powyżej niego. 

Optymalna odległość monitora od naszych oczu wynosi 40-75 cm. Odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm.

 W ciągu dnia stanowisko powinno być tak urządzone, by światło dzienne pomagało w pracy. Dobre będzie rozproszone światło północne albo wschodnie. Dobrze, jeśli biurko z komputerem oświetlone jest z boku – najlepiej z lewej strony lub z góry. Monitor nie może odbijać światła, gdyż męczy się wtedy wzrok. Dlatego najlepiej ustawić go tyłem albo bokiem do światła. Jeżeli pracujemy głównie wieczorem, przy sztucznym świetle, usytuowanie względem okna nie ma tak dużego znaczenia. Musimy natomiast zadbać o właściwe oświetlenie sztuczne, stosując takie same zasady jak w wypadku oświetlenia naturalnego.

O  tym, jak dokładnie zadbać i zatroszczyć się o wzrok, w pełni poinformuje tylko lekarz specjalista. Podczas wizyty zada pacjentowi odpowiednie pytania, by poznać jego styl życia, następnie zbada go. Wizyta u okulisty na pewno przyniesie lepszy efekt, niż szukanie pomocy po omacku w internecie.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Terapia Neuroflow

Skuteczny sposób na problemy dziecka w nauce.