Przejdź do treści

Ćwiczenie oczu dziecka poprzez zabawę

  • admin 

Wzrok dziecka można rozwijać i wspomagać różnymi ćwiczeniami. Są one dobrym sposobem na nudę i pogłębienie relacji z pociechą. 

Dziecko może ćwiczyć wszędzie: w pokoju, w kuchni, podczas codziennych obowiązków i na świeżym powietrzu. Ćwiczenia są proste, zajmują niewiele czasu i nie wymagają ani specjalnych przygotowań, ani zabawek sensorycznych. Jednocześnie dziecko świetnie się przy nich bawi.

Ćwiczenia pamięci wzrokowej, spostrzegawczości i koncentracji uwagi:

* Na spacerze poproś dziecko, by znalazło w otoczeniu np. czerwone samochody. Zachęcaj je do szukania takich aut i ich liczenia. Oczywiście można wybrać coś innego z otoczenia, np. autobusy, psy, ławki.  

* Poproś dziecko, aby zamknęło oczy. Zamień miejscami kilka przedmiotów na półce, na stole, lub schowaj coś charakterystycznego. Kiedy dziecko otworzy oczy, poproś, by powiedziało, co się w jego otoczeniu zmieniło, lub poproś, aby naprawiło zmiany.

*  Ułóż na stole kilka przedmiotów obok siebie i poproś dziecko, aby zapamiętało ten układ. Kiedy dziecko zamknie oczy, zmień kolejność ułożenia przedmiotów. Po otwarciu oczu dziecko powinno przywrócić pierwotny układ. Można też schować jeden lub dwa przedmioty I zapytać się,  czego tu brakuje?

Ćwiczenia dopełniania wzrokowego:

  • Jeżeli masz pod ręką kartkę papieru i kredkę narysuj jakiś przedmiot pomijając charakterystyczny dla niego element (np. auto bez jednego koła). Zapytaj dziecko, czy czegoś tu brakuje, a następnie poproś, aby dorysowało brakujący element.
  • Jeżeli masz pod ręką worek albo karton, w którym możesz wyciąć otwór, włóż do niego kilka przedmiotów, które dziecko będzie mogło rozpoznać za pomocą dotyku (np. piłeczka, albo klocek czy łyżeczka). Poproś, by dziecko nazwało przedmiot, który trzyma w ręku (w worku lub pudełku).
  •  Poproś dziecko, aby odnalazło wzrokiem zegarek, albo jakikolwiek inny przedmiot, żeby go wskazało.
  • Zmień coś w swoim wyglądzie. Zapytaj dziecko, co się zmieniło? Potem niech dziecko zmieni coś u siebie i zada podobne pytanie. Można założyć jakiś element stroju na lewą stronę, zdjąć jeden kapeć, założyć czapkę czy zamienić spodnie na spódnicę.

Ćwiczenia koncentracji uwagi, umiejętności wodzenia i śledzenia wzrokiem oraz fiksacji na przedmiocie.

  • Potrzebne będą jedna lub dwie latarki z czerwonym światłem laserowym. Świeć latarką na ścianę i poproś dziecko, aby wzrokiem odnalazło czerwony punkt. Kiedy dziecko go odnajdzie, zgaś latarkę, a następnie poświeć w innym miejscu.
  • Jeżeli masz dwie latarki, to możesz pobawić się z dzieckiem w “berka na ścianie”. Włącz latarkę i “wędruj” czerwonym punktem. Zadaniem dziecka będzie świecić i “doganiać” uciekającą kropkę.
  • Podświetlasz lampką na moment jakąś rzecz w pokoju, a dziecko musi odgadnąć, co to za przedmiot. I tak kolejno. Na lampkę (latarkę) można też położyć kolorowy przezroczysty materiał i w ten sposób zabarwić światło. 
  • Dziecko wodzi oczami za światłem świecy, a głowa jest nieruchoma. My podnosimy świeczkę w górę, dół, w prawo, w lewo. Zabawa dla nieco starszych dzieci i pod kontrolą dorosłego. 

W przypadku jakichkolwiek obaw o stan wzroku dziecka, należy wybrać się z nim do specjalisty. Pomocy w tym zakresie udziela gabinet ortoptyczny:

 OTO-OKO Agnieszka Ambroziak

który mieści się w 

Centrum Terapeutycznym ISTOTA

Ul. Brunona Schulza 14, 01-682 Warszawa 

Poniedziałek- piątek 12.00 – 20.00

Rejestracja: tel.+48 502 548 815 pon. – pt. 8.00 – 21.00

e-mail: gabinet@istota.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Terapia Neuroflow

Skuteczny sposób na problemy dziecka w nauce.