Mięśnie gałkoruchowe oraz mięsień rzęskowy odpowiedzialny za akomodację odgrywają szczególną rolę w nauce Twojego dziecka. Oko naturalnie męczy się w trakcie czytania bądź pisania czy wpatrywania się w tablicę. Rodzice też powinni pomyśleć o codziennej gimnastyce oka, gdyż praca, w szczególności związana z długotrwałym patrzeniem w ekran komputera, powoduje napięcie mięśni gałek ocznych. Ciągłe napięcie mięśnia rzęskowego związane z patrzeniem w bliskiej odległości powoduje szczególne zmęczenie, a nawet zmniejsza naszą wydajność w pracy. O dobrą kondycję oka i jego odprężenie pomoże zadbać zestaw prostych ćwiczeń.
Najpierw unieś wzrok powyżej ekranu komputera i popatrz prosto na przedmioty za nim. Potem skieruj wzrok na rzeczy znajdujące się w coraz dalszych odległościach i innych kierunkach i patrz na nie przez co najmniej 20 sekund. Popatrz w górę i w dół , pomrugaj i z powrotem przenieś wzrok na ekran. Ćwiczenie powtarzaj co 20 minut.
Dla poprawy zdolności oka do akomodacji ustaw palec/ołówek/linijkę na odległości 20 cm od oka w linii prostej. Skup się na przedmiocie, a potem szybko przenieść wzrok na coś, co znajduję się za nim, najlepiej w odległości 5 lub więcej metrów. Zamknij oczy, pomrugaj i powtórz. Zalecane jest także robienie tzw. ósemek, czyli poruszanie gałkami po torze leżącej cyfry 8 przy nieruchomej głowie i tułowiu. Należy również wykonywać wahadłowe ruchy gałek ocznych, zmieniać płaszczyznę wodzenia (z pionowej na poziomą), wodzić wzrokiem po okręgu etc.